Lefkáda
» Středomoří » Řecko » LefkádaNabídka lodí je shodná s oblastí Athény
Ostrov Lefkada přináleží do sousotroví Jónských ostrovů. S pevninou je spojen otočným mostem, který byl vybudován teprve nedávno a nahradil tak do té doby fungující trajektovou přepravu. Branou ostrova je hlavní město Lefkas s přibližně sedmi tisíci obyvateli, které je zároveň správním centrem prefektury.
Své jméno získal ostrov podle nejjižnějšího výběžku západního pobřeží - proslulé bílé skály Lefkatas (lefkos = bílý) opředené legendami již z raných dob řecké mytologie. Podle pověstí se v těchto místech nacházela jedna z bran do Hádovy říše podsvětí. Další prameny se zmiňují o tragické smrti antické básnířky Sapfó, která ukončila svůj život skokem z této skály z nešťastné lásky ke krásnému Faónovi. Stával zde Apollónův chrám, jehož zbytky se nedochovaly. Dnes na jeho místě stojí maják. Obec Karia je proslulá svými ručně tkanými koberci a krajkami, vesnice Vafkeri, Sivros nebo Agios Petros jsou vyhlášené pěstováním vinné révy a výrobou skvělého červeného vína. Letovisko Nidri se nachází ve střední části východního pobřeží ostrova Lefkáda. Je tvořeno oblázkovými plážemi s malebnou panoramou blízkých ostrůvků, z nichž nejznámější je bezesporu Onassisův Skorpios. Dalším zajímavým místem je Vassiliki, ležící na jižním pobřeží ostrova. Je to tiché městečko, které se v průběhu léta mění v jedno z turisticky nejnavštěvovanějších a nejrušnějších míst. Původně rybářská vesnička Vassiliki, nyní turistické letovisko je díky výborným povětrnostním podmínkám rájem vyznavačů windsurfingu a dalších vodních sportů. Obecně je ostrov velice hornatý, tak jako Kefalonie, a proto stojí za to si půjčit auto a projet si vnitrozemí, které nabízí krásné výhledy po celém ostrově.
Počasí a podnebí: příjemné středomořské podnebí. Pro klidný vítr vhodný pro začínající jachtaře nebo plavbu s dětmi.
Jónské ostrovy
Jónské ostrovy s olivovníkovými háji a cypřiši jsou nejzelenější ze všech řeckých souostroví. Tvoří je sedm nejvýznamnějších ostrovů - Korfu, Paxos, Lefkáda, Ithaka, Kefalonie, Zakynthos, Meganisi a bezpočet dalších malých ostrůvků.
Jónské moře je součástí moře Středozemního a nachází se mezi Itálií, Albánií a Řeckem jižně od Jaderského moře, se kterým je spojeno přes Otrantský průliv. Ideální podmínky pro charter lodí lákají každý rok větší počet jachtařů. V Jónském moři vám k pronájmu nabízí plachetnice, katamarany i motorové jachty.
Nejvýhodnějším místem k vyplutí, odkud se dostanete pohodlně ke všem ostrovům, je marina Lefkas s nedalekým mezinárodním letištěm.
Korfu
Zvaný též Kerkyra, láká písčitými a oblázkovými plážemi s křišťálovým mořem plným různých druhů ryb. Na Korfu je hlavně v pobřežních oblastech turistů možná až příliš. Na rozdíl od ostrovů ve Středomoří je však Korfu zcela pokryto zelení.
Právem je označován přívlastkem "zahrada Jónského moře", díky záplavě oleandrů, olivových sadů, citrusových hájů, fíkovníků, pistáciovníků a granátovníků. Skutečným skvostem je výskyt padesáti druhů orchideí a zajímavostí drobné zkameněliny mořských živočichů a rostlin, které se objevují po celém ostrově. V jižně položené vesničce Gasturi se nachází letní sídlo císařovny Sissi, romantický zámeček Achillion. Hlavní město Korfu, Kerkyra, je postavené v benátském stylu, otevírá svoji pohostinnou náruč všem návštěvníkům ve stylových tavernách s nezapomenutelnými místními specialitami, např. souvlaki - maso na jehle na způsob ražniči s choriatiki - řeckým salátem z rajčat, papriky, cibule, okurek, oliv a sýra. Z mariny Gouvia pravidelně startuje hydroplán, proto si jachtaři musí dávat pozor, aby se nedostali do oblasti jeho vzletu. Tento hydroplán létá hlavně mezi Korfu a Prevezou.
Skorpios
Neobyčejná krása a půvab ostrova Scorpios okouzlily jednoho z nejbohatších mužů světa - řeckého rejdaře Aristotela Onassise. Při jedné ze svých cest si zamiloval toto místo natolik, že si ostrůvek v těsné blízkosti městečka Nidri koupil od jisté lefkaské rodiny, aby na něm postupně vybudoval své letní sídlo.
Onassis je pochován se svou rodinou v kostele na ostrově. S Jacqueline Kennedy se vzali 20. října 1968 v malé kapli na ostrově Skorpion.
Meganisi
Na ostrově Meganisi se nachází jeskyně, kde se za II. světové války schovávala řecká ponorka jménem Papanikolis. Později byla jeskyně po této ponorce také pojmenovaná. Je to krásný malinký ostrov ležící velmi blízko Lefkády.
Patří k chráněným ostrovům, kde můžete spatřit i delfíny, nabízí příjemné prostředí ke koupání, pro gurmány místní taverny s tradičními řeckými specialitami, a návštěvníci také mohou obdivovat kouzelnou vesničku Spartohori. Pohostinnost místních domorodců je veliká, jejich pohodový život a rozprostírající se krásné scenérie dodají atmosféru k ničím nerušené dovolené. Ostrov je charakteristický svými členitými zátokami, které jsou ideální pro koupání. Ve starověku se ostrov nazýval Tafos a stal se významným tím, že zde Odysseus na nějakou dobu zastavil na své plavbě do Tróje.
Ithaka
Rozprostírá se severovýchodně od Kefalonie. Ostrov je proslule známý po celém světě jako rodiště Odyssea. Ithaku lze charakterizovat jako krásný ostrov, kde se střídá divoká příroda s klidnou krajinou.
Hlavním městem je malebné městečko Vathi se zálivem, uprostřed kterého je ostrov Lazareto s benátským hradem. Frikes je malebný rybářský přístav, odkud je to nejblíž do místních jeskyní. Kioni je krásná přístavní vesnička zářící pestrobarevností místních domečků, kde je možnost koupání nebo posezení v taverně. Ihaka je obydlená odedávna, už Homér se o ní zmiňuje a popisuje ji jako královstí Odyssea. Známý archeolog H. Schlieman objevil palác, který místní obyvatelé nazývají hrad Odyssea. Mezi Ithakou a Kefalonií je ideální místo pro jachting díky povětrnostním podmínkám. Nedaleko Ithaky se nachází neobydlený ostrůvek Atokos, tzv. one-house bay, kde je nádherné koupání na panenských plážích.
Kefalonie
Leží mezi ostrovem Zakynthos a Lefkádou, hned vedle Kefalonie se nachází ostrov Ithaka, rodiště Odyssea.
Jak bylo zmíněno o Lefkádě, že je hornatá, tak i Kefalonie se pyšní hornatou krajinou s nejvyšším vrcholem 1630 m.n.m. Ostrov se stal známým především díky filmu Mandolína kapitána Corelliho, který se zde natáčel a jeho protagonista Nicholas Cage si posléze zakoupil na ostrově letní sídlo, které pravidelně navštěvuje. Zajímavostí je také, že okolí, kde se natáčel film, zůstalo neměnné a návštěvníci zde mohou vidět polorozbořené domy, které figurovaly v samotném filmu. Kefalonie je bohatý ostrov s množstvím malebných zákoutí a zálivů. Flora je zde zastoupena vzácnými druhy stromů a typické pro faunu je poník zvaný kůň Ainou. Zajímavostí je, že se mořská voda na jednom místě ztrácí pod zemí a tunelem se dostává na východní část ostrova, do oblasti Samis, která je jeskynním parkem s podzemním jezerem Melisani. Na severu ostrova je městečko Fiskardo, které nebylo jako jediné zničeno při zemětřesení, jinak je to typické turistické letovisko. Na SZ se nachází Assos, kde se tyčí benátská pevnost. Unikátní středověké pevnosti připomínají slávu Benátské republiky a nadvlády panující zde po několik staletí.
Zakynthos
Je nejjižnějším ostrovem souostroví a je věhlasný smaragdovou barvou moře. Ostrov je bohatě osázen olivovníky, ovocnými stromy a vinohrady. Pobřeží na severu a na západě ostrova je skalnaté, vytváří nádherný obraz a najdete zde mnoho tzv. modrých jeskyní, proto je tato oblast oblíbeným místem turistů.
Hlavním městem je Zakynthos, které je položeno v jihovýchodní části ostrova, město plné obdivuhodné architektury, krásných kostelů a náměstí. K navštěvovaným místům patří na SV přístavní místo Agios Nikolaos. Zakynthos opět patří k raně osídleným ostrovům, Homér ho uvádí pod jménem Yliessa (plný stromů). Mythologie praví, že ostrov byl zamilovaným místem bohyně Artemis a boha Apollóna. Obyvatelé ostrova se zúčastnili bojů proti Tróji po boku Odyssea. Zakynthos se stal ostrovem literátů a hudebníků; pochází odtud například Dionýsios Solomos, nositel Nobelovy ceny a tvůrce řecké národní hymny, Andreas Kalvos, nebo Xenopulos. Proto již od starověku byl na ostrově uctíván bůh hudby Apollón a byla zde také založena první hudební škola v Řecku. Symbolem čistoty je mořská želva Caretta-caretta, která po miliony let snáší svá vajíčka na jižních plážích ostrova. Pláž ztroskotanců Navágio s vrakem lodi je jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších turistických objektů k fotografování, dostat se na tuto pláž můžete pouze po vodě. Současně je vhodná ke koupání.
Preveza
Patří k nejhezčím klasickým přístavům v Jónském moři. V minulosti byl přístav velmi rušným místem spojujícím pevninu a ostrov Lefkáda otočným mostem a podmořským tunelem fungujícím dodnes. Městečko je tvořeno křivolakými uličkami se starověkými památkami a zároveň domy či panskými sídly z 19. století s různorodou architekturou dodávající městu svůj osobitý ráz.
Mezi významná historická místa patří Benátská pevnost Agios Andreas z 18. století, která se nachází v centru blízko přístavu. Severně od Prevezy leží trosky Nikopolis, starověkého římského města založeného Octaviem Augustem po vítězné námořní bitvě u mysu Actia v roce 31 př.n.l.. Octavianus porazil své dva rivaly Marka Antonia a egyptskou královnu Kleopatru, čímž zpečetil osud dosud všemocného Říma.
řeka Archeon
Oblast mezi Prevezou a Pargou je charakteristická významnou řekou z mytologického hlediska. Tato řeka, nazývána od nepaměti Acheron, teče do jezera Acherusia nedaleko Pargy a je známá díky Cháronovi, který přes ni převážel mrtvé do podsvětí. Doslovný překlad napovídá, k čemu sloužila, řeka "nářků".
Parga
Dalším zajímavým místem je městečko Parga, které je zasazeno do zátoky pod nejvyšší řecké pohoří Pindos. Okouzluje svou bohatou vegetací, okolními horami a staletými olivovníky. Upoutá vás jak izolovanými zálivy schovanými za skalnatými útesy, tak svými plážemi.